|
Bil Markbunden kollektivtrafik Resor övrigt Rödgröna vill folkomrösta om Förbifart Stockholm
Om de rödgröna vinner valet i höst blir det en folkomröstning om Förbifart Stockholmden 23 september 2012. I omröstningen ska samtliga invånare i Stockholms län kunna ta ställning mellan två alternativ: Ett förslag om att bygga ut kollektivtrafiken med nya spår, tunnelbana och stationer samt det andra förslaget om att bygga en ny nord-sydlig motorvägförbindelse i Stockholms län, kallad Förbifart Stockholm. Båda alternativen har samma investeringskostnad. De rödgröna vill också bygga ut tunnelbanan till den nya stadsdelen vid Karolinska sjukhuset. Läs mer på Rödgrön.se
Coolt, då finns det en chans kvar!
Kritik från DNs ledarsida: Det finns frågor av konstitutionell karaktär som är lämpliga att hänskjuta till folkomröstning. Om Sverige skulle gå med i EU eller inte var en sådan fråga. Det är däremot inte byggandet av en motorväg runt Stockholm. Skälet till att den nu ska lyftas bort och hänskjutas till invånarna i Stockholms län att avgöra är inte heller att det finns ett starkt tryck underifrån. Det är bara politisk oförmåga som ligger bakom. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet vill ha makten men orkar inte göra de sakpolitiska kompromisser som krävs för att de ska kunna regera tillsammans.
"Det finns inget starkt tryck underifrån". Nähä, miljörörelsen finns inte, Uppdrag Granskning har inte sågat motorvägen två gånger, expertisen är inte eniga i sin kritik (t ex Johanna Dickinson på Sika, Jonas Åkerman på KTH, Christer Ljungberg på Trivector m fl). Vi lever i två olika världar, DNs ledarsida och jag. Tillägg: Expertisen är alltså eniga om att förbifarten varken löser trafikproblemen eller miljöproblemen. Då hänvisar man till opinionsundersöknigar som visar att en majoritet vill ha förbifarten. Jag tycker det är lite skrämmande, att det är så lätt för en stor dagstidning att släta över fakta och bara gå på opinionen. Men vadå, så länge man har cykelhjälm kan inget hända, det säger ju opinionen.
Det är inte bara Miljöpartiet, Vänsterpartiet, Johanna Dickinson/Sika och Jonas Åkerman/KTH som är mot den sk förbifarten. Det är även Expressen, Aftonbladet och SSU. 19 april: SSU-distrikten säger nej till Förbifart Stockholm
MP har begärt att regeringens utredningstjänst räknar på kostnader för förbifarten: http://www.dn.se/sthlm/notan-for-forbifarten--17-miljarder-hogre Blir intressant att se om det leder någon vart... Logga in för att svara |
Elmopeder (5) Cyklar (6) Konferenstjänster (2) Lastcyklar (4) Trikar (16) Elcyklar (49) Cykelleasing (2) Konverteringskit elcykel (3) Elmotorcyklar (1)
|