|
Bil 70 % lägre bränsleförbrukning i Bert Harjus motor
Här har vi en uppfinnare som lovar stort, undrar om det ligger något i det:
"Genom att konstruera ett drivsystem som bygger på den gamla värmepumpstekniken har han konstruerat en motor som är fyra gånger mer effektiv än en vanlig motor (så kallad Otto eller Diesel motor).
Och eftersom motorn är effektivare minskar bränsleförbrukningen med 70 procent enligt Harjus uträkningar." http://expressen.se/index.jsp?a=515843
Expressens artikel gav ett något oklart, nästan förvirrat intryck. Man kan ju till exemple fråga sej på vilket sätt denna motor skulle vara 4 gånger mer effektiv. Om man utgår ifrån att verkningsgraden för en ottomotor ligger på drygt 30 % så skulle denna alltså ge 120% ? Kommentaren från Hans-Erik Ångström på KTH ger knappast mer kött på benen.
Har för mej att jag läste eller hörde en intervju för ett par år sedan med Harjus där han pratade om denna motor och jag vill minnas att han inte var helt ute och cyklade. http://expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?a=515945 Logga in för att svara |
Elmotorcyklar (1) Elcyklar (49) Elmopeder (5) Cykelleasing (2) Cyklar (6) Trikar (16) Konferenstjänster (2) Lastcyklar (4) Konverteringskit elcykel (3)
|