|
Kultur & media Miljö i SVT i höst
SVT kommer att köra en storsatsning i höst, "Planeten" som tar upp de globala miljöförändringarna. Vågar man hoppas på att det kanske kan få lite fart på debatten och fikasamtalen? http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=43284&a=607861&lid=puff_607867&lpos=l
Två år senare är det nytt spännande program på gång, 2020. Får lite onda aningar om att det är för teknikfokuserat på programpresentationen, men vi får se...
Seriestart: SVT2 måndag 10 november 2008 kl 19.30: 2020 (1:8) http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=74609&a=1195411
Tyckte att det var ett bra första program. Temat var "Egen el". Exempel hämtades från Tyskland och jämförelse med svenska förhållanden, subventioner/lagstiftning, gjordes.
Och så var, givetvis, Johan Ehrenberg med och visade på olika sätt att producera sin egen el. Han förutspår att svenska hus(håll) år 2020 producerar 25 % av hushållselen
Och en "negativist" var med och ondgjorde sig över den naiva inställningen hos "egen-el"-förspråkarna: Mats Leijon(?) professor i "ellära" (?). Han förespråkade storskaliga lösningar och såg inga vinster (ens miljömässiga?) med småskalig elproduktion. Trodde att detta är en "fluga" mer eller mindre.
Den som lever osv...
http://svt.se/svt/road/Classic/shared/mediacenter/index.jsp?&d=99365&lid=li
Jag har själv inte sett 2020-programmet från i veckan, om framtidens boende, som denna recension avhandlar.
Men nu måste jag bara det inser jag.
Får erkänna att jag nämligen har svårt för halm, lera och hästhår som isolering i väggarna. Liksom att få vatten från en brunn på gården. Och ha utedass. Och vedeldad spis. Om mina fördomar stämmer så är en del av människorna i den där ekobyn på Österlen ex på såna som "skrämmer" skiten ur vanligt folk med sin "radikalitet", läs världsfrånvändhet. "Stampat jordgolv" och "häst-o-vagn" blir för många samma sak som "resurssnålt". Tror att deras iofs snåla livsstil totalt ändå alltså "kostar mer" eftersom det skrämmer bort många andra från "miljötänket".
Vad tror ni?
(Kanske bäst att se programmet först iofs!)
(En sak till: recensionen är ju för övrigt ännu ett ex på att det är många i DN-huset som verkar lida av svårartad klimatångest.)
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=2423&a=861833
Jag såg bara en glimt av programmet, men där var ett hem som såg lika modernt ut som alla andra nya hem, och hon som bodde där gjorde en poäng av just det också. Att det inte var några konstigheter. Men även jag borde se hela programmet innan jag säger ngt... ;-)
CSR i praktiken tipsar om några internationella teve-program med miljötema. http://www.csripraktiken.se/2009/02/16/fem-favoriter-miljoprogrammen-pa-tv-
Efter Planeten och 2020 kommer nu nästa miljösatsning från SVT. Det blir inget eget teveprogram, utan en blogg med en fyra man stark redaktion, varav jag känner igen två. Martin Saar som var projektledare för Konsumera smartare-projektet i Stockholm stad, och Anders Nord, som jag tror var programledare för 2020.
Bloggen heter Ställ om, är inriktad på klimat och energi, och finns på länken nedan. Kommer de på MiljöBloggForum på lördag tro? http://stallom.se/
Nu är Martin Saar med här på Ecoprofile, välkommen! Och han meddelar att någon från Ställ om kommer vara på plats på lördag.
Ställ om nysatsar i höst och ska köra "Lösningar för framtiden" som alla bjuds in att diskutera. De ska också lyfta fram personer som gör något i "Omställaren -från ord till handling". http://stallom.se/2009/09/04/stall-om-nysatsar-i-host-start-mandag-79/ Logga in för att svara |
Magasin (3) Böcker (2) Återanvändande/upcycling (1) Miljökonsult (1)
|