|
Grundsyn på hållbarhet The Sucker Effect
![]() I en artikel i Svenska Dagbladet redogörs med hjälp av forskaren Andreas Nilsson för en del psykologiska förklaringar till varför vi som individer gör för lite för att nå en hållbar livsstil.
En anledning är de olika tidsperspektiven. Att göra en långresa eller äta hotad fisk ger omedelbar tillfredställelse, men problemen kommer senare.
En annan är vi inte ser de negativa miljömässiga och sociala konsekvenserna av konsumtionen, t.ex. om en arbetare far illa av kemikalierna i klädtillverkning.
Att själv avstå något som andra gör, och sedan bli drabbad av deras handlingar kallas för the sucker effect på psykologspråk.
Andreas trycker på vikten av att påminna om miljöpåverkan från en produkt vid köptillfället, att återkopplingen kommer direkt. Därför tror han inte på generella informationskampanjer, men gillar elräkningar som ger tydlig och snabb återkoppling till beteendet.
Sist i artikeln ges ett boktips: Konsumera mera – dyrköpt lycka (Formas fokuserar)
http://www.svd.se/nyheter/idagsidan/samhalle/artikel_682463.svd
Usch, ens dyrbara tid är också värt en del.
Kan man ta tåget till Mallorca i sommar ?
![]() Man kan åka tåg till Spanien och sen båt därifrån. Vill man inte resa lika länge kan man åka charter till norra Italien eller vanligt tåg till Rivieran. Från Göteborg och Östergötland tar det 25 timmar och tre byten till Marseille.
Att man inte blir glad av att rädda världen tycker jag är en tråkig attityd. Folk som inte tycker om serien Star Trek, särskilt filmerna med William Shatner, hänger upp sig på att Captain Kirk är mallig. Men han har för sjutton räddat världen flera gånger i filmer och tv-avsnitt. Det är absurt att man inte får vara nöjd med sig själv trots att man har räddat världen.
Att avstå från torsk och därigenom rädda världen tycker jag är ett ganska gynnsamt förhållande mellan insats och utdelning. http://reiseauskunft.bahn.de/
Jag åkte tåg och båt till Mallorca den enda gången jag åkte dit. Det var ungefär 20 år sedan och jag hade då åkt tåg till Spanien många gånger så det kändes inte på något sätt oöverstigligt. Under en sådan resa får man också tillfälle att turista lite i Paris och Barcelona på vägen. Jo, det tog förstås ett par dagar men man upplever i alla fall saker och ting på vägen. Nu kanske det kan gå lite snabbare med snabb- och höghastighetståg. Det lär vara roligt att åka de supersnabba franska tågen längs motorvägar och susa ifrån bilarna som om de stod stilla ;-). Logga in för att svara |
Magasin (3) Miljökonsult (1) Böcker (2) Återanvändande/upcycling (1)
|